Jak działa algorytm na Instagramie?

Jak działa algorytm na Instagramie?

31 maja pojawiło się nowe wyjaśnienie dotyczące tego, w jaki sposób działa algorytm Instagrama.

Adam Mosseri wyjaśnił, że Instagram posiada kilka algorytmów, wpływających na to, w jaki sposób IG wyświetla treści. Każdy z nich ma inny cel. Dostosowany jest do tego, w jaki sposób my – jako użytkownicy – korzystamy z aplikacji. I tak: na InstaStories sprawdzamy co u znajomych, w Eksploruj poszukujemy nowych treści i twórców, zaś w Reelsach szukamy rozrywki.

Aktualności

W naszym newsfeedzie znajdzie się mieszanka treści, zarówno od osób, które obserwujemy, ale także materiały z polecanych kont, sugestie postów, które mogą nam się spodobać oraz reklamy. Najpierw zobaczymy treści ostatnio opublikowane. W następnej kolejności pojawią się sugestie, które są dobierane na podstawie tego, co i kogo ostatnio obserwowaliśmy, polubiliśmy lub z kim się kontaktowaliśmy. Ważne jest także to, jakie formaty preferujemy. Więc jeśli wolimy zdjęcia, Instagram pokaże nam ich więcej.

W związku z tym, kolejność jest następująca:

  1. Nasza aktywność – co nam się podoba, co lajkujemy, kogo obserwujemy
  2. Popularność posta i to, jakie ma znaczenie – jeśli post zyskuje na popularności, ma wiele polubień, wyświetleń, a także, informacje o nim, takie jak godzina publikacji czy jego lokalizacja
  3. Informacje o twórcy – a konkretnie to, jak interesujący jest dany twórca dla innych
  4. Interakcja z profilem twórcy – czyli nasze zainteresowanie nim

Te elementy sprawią, że algorytm typuje, jakie jest nasze prawdopodobieństwo integracji z danym postem. Co za tym idzie, może to być „loteria”, która pod uwagę weźmie wyżej wspomniane elementy. Warto też zaznaczyć, że algorytm „zadba” też o to, by nie pojawiło nam się dużo postów pod rząd od tej samej osoby.

Niżej w aktualnościach pojawią się też treści, które Instagram uzna za naruszające/niezgodne z ich zasadami, więc jeśli opublikujemy coś, co będzie łamać zasady aplikacji, treści te spadną niżej w aktualnościach.

InstaStories

To, czyje relacje nam się wyświetlą także jest uwarunkowane algorytmem. Przede wszystkim ma na to wpływ:

  1. Historia wyświetleń, czyli to, jak często wyświetlaliśmy treści danego twórcy
  2. Zaangażowanie – jak często i w jaki sposób angażowaliśmy się w dane relacje – pisaliśmy wiadomości, reagowaliśmy
  3. Bliskość z danym twórcą – czyli ocena Instagrama, czy jesteśmy w relacjach z daną osobą, tj. czy jesteśmy rodziną czy przyjaciółmi itp.

Także i w tym przypadku Instagram tworzy „prognozę” czy coś nam się spodoba czy nie.

Karta Eksploruj

W niej mamy odkrywać nowe rzeczy, stąd zobaczymy tam zarówno zdjęcia, jak i filmy, które Instagram nam zarekomenduje. W tym celu aplikacja sprawdza historię naszej aktywności – to, co polubiliśmy, zapisaliśmy, pod jakim postem zostawiliśmy komentarz. Także i w tym przypadku ważne są informacje o danym poście, nasza aktywność w Eksploruj, nasza historia interakcji z danym twórcą i informacje o nim. W tej karcie wyświetlą się nam przede wszystkim treści od osób, które nie obserwujemy.

Rolki

Nastawione są na rozrywkę. Jednak Reelsy, tak jak w przypadku karty Eksploruj, będą pojawiać nam się od kont, które nie obserwujemy. Co za tym idzie, Instagram analizuje, co mogłoby się nam spodobać, a następnie to widzimy. Istotna w tym przypadku jest:

  1. Nasza aktywność – co ostatnio polubiliśmy, udostępniliśmy, skomentowaliśmy itd.
  2. Nasze interakcje z danym twórcą
  3. Informacje o danym Reelsie – np. ścieżka dźwiękowa rolki nam się spodobała
  4. Informacje o twórcy – np. czy ktoś jest popularny czy nie

Personalizacja

Warto jednak zaznaczyć, że możemy spersonalizować swój profil i np. dodać do ulubionych poszczególne profile. Jeśli nie chcemy zobaczyć sugestii Instagrama, możemy je wyłączyć na 30 dni. A jeśli zależy nam na kontakcie z innymi, możemy dodać niektóre profile do Bliskich znajomych lub jeśli czyjegoś profilu nie chcemy widzieć i nie interesują nas dane treści, możemy taki profil wyciszyć.

Blokada konta

Instagram odniósł się także do tzw. Shadowbana. Jeśli wydaje wam się, że wasze treści są przyblokowane, to… Instagram cały czas udoskonala zakładkę Status konta, w którym możemy sprawdzić, czy sobie czymś nie „zaszkodziliśmy” i czy kwalifikujemy się do rekomendacji.

Co nam zostaje?

Dostosowywanie treści do różnych narzędzi, które daje nam Instagram. Aktualności to treści, które preferuje dany użytkownik, więc ważne będzie tutaj to, co przekazujemy. InstaStories z kolei opiera się na relacjach z innymi, więc powinniśmy w taki sposób tworzyć komunikaty, aby skłaniały one naszych odbiorców do interakcji z nimi. Z kolei Rolki to rozrywka, więc treści powinny dostarczać naszym odbiorcom formę zabawy.

Więc to, jak działa algorytm na Instagramie to jedno, ale należy jednak pamiętać, że nie każda branża wpisze się w te zasady. Nasza strategia komunikacji może też być  inna i niekoniecznie wpiszemy się rozrywkowy nurt rolek. Jednak należy pamiętać o tym, aby testować różne formy, sprawdzać, którymi treściami docieramy do odbiorców – tych których mamy i tych, do których chcemy dotrzeć. Wytyczne Instagrama „próbują być uniwersalne”, jednak branża branży nierówna, a też każdy z nas może mieć inny pomysł na formy komunikacji. Dlatego warto obserwować innych, patrzeć kto jak prowadzi komunikację i co się sprawdza a co nie, by wyciągnąć wnioski i samemu opracować taką formę komunikacji, która będzie odpowiadać naszym odbiorcom.

Jeśli chcecie zapoznać się z pełnym tekstem wyjaśnień o tym jak działa algorytm na Instagramie, to znajdziecie go tutaj.

Na podstawie Adam Mosseri „Instagram Ranking Explained”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Nie kopiuj!